Klánovické zahrady 2024
O tom, že téma zahradničení je v Klánovicích velice oblíbené, svědčí nejen vysoká účast loňského prvního ročníku, ale i takřka vyprodaný celoroční cyklus Klánovické akademie s Ferdinandem Lefflerem. A tak letošní ročník i přes nepřízeň počasí přilákal opět značný počet lidí s vášní pro zahrady. Krom rozšíření počtu hostitelských zahrad tak na návštěvníky čekal bohatý program přednášek, květinové workshopy či pěvecký koncert klánovického sboru Claireton Chorale.
Letošní ročník byl programově trochu jiný, dopolední program obstaraly návštěvy zahrad pro předem registrované účastníky a odpoledne jsme se sešli v KC Beseda, kde čekal návštěvníky blok inspirativních přednášek profesionálů v oboru, ale i doprovodný program pro děti, jako bylo divadlo, květinové workshopy či prodej zahradního sortimentu.
Jako výzva se stále ukazuje přesvědčit majitelé zahrad, aby zpřístupnili své skvosty veřejnosti. Důvodem není ani tak strach z narušení soukromí, ale přehnaná skromnost, že jejich zahrada není dost dobrá. Snažili jsme se proto některé přizvat, aby se sami přišli na prohlídky podívat a aby zjistili, že návštěvníci naprosto neřeší velkolepost zahrady, ale spíše dílčí řešení a drobné postřehy, co a jak vylepšit.
Původně optimistické odhady, že právě na náš den ustane déšť, se ráno úplně nenaplnily, a tak naše zahrady rozsvítily barevné deštníky návštěvníků. Co pro nás bylo velkým překvapením, že drtivá většina návštěvníků byla tzv. přespolních, největší zastoupení měl pak Újezd nad lesy, ale přijeli návštěvníci z Vranova, Berouna, Jižního města, Šestajovic, Zelenče, Horních Počernic nebo Jiren. Na závěrečný film dokonce dorazili lidé z centra Prahy, kteří byli v Klánovicích úplně poprvé. To je přesně to, v co jsme při plánování této akce skrytě doufali, a to tímto zeleným tématem propojit lidé z různých koutů a zájmů.
Odpolední program zahájil nádherný koncert znovu ustaveného klánovického pěveckého sboru Claireton Chorale pod vedením sbormistryně Světlany Tvrzické. Jeho dlouholeté působení oživila místní podnikatelka Michaela Purnochová, kterou máte možnost znát z provozování sportovního střediska a kavárny Yoon. Sborem za jeho působení prošlo více než 1500 dětí a právě dětský zpěv jako zázrakem rozehnal na chvíli mraky, ale úsměv na tváři všech přítomných by vykouzlil, i kdyby hustě pršelo.
Michaela před vystoupením zdůrazňuje: "Letošní rok je Rok české hudby, proto i my chceme přispět pomyslnou kapkou do moře a zazpívat vám pár skladeb související s českou zemí a její krásnou hudbou. Bedřich Smetana, od kterého zazpíváme Vltavu, by slavil letos 200 let a Zvonař, od kterého zpíváme Čechy krásné , Čechy mé, stejně tak zazní i skladby africké a gospely.” A my musíme dodat, že lepší oslavu české hudby si člověk jen těžko dokáže představit.
Po skončení koncertu je již na čase se přesunou do kina, kde probíhá odpolední blok přednášek, tem zahajuje Klánovicím dobře známá Tereza Antošová, která dopoledne provázela jednou ze svých realizací, konkrétně zahradou Hermíny Kotlanové. Tereza je také jedním z loňských vystupujících s tématem trvalek a my máme velkou radost, že její nová přednáška o vodě v zahradě přitáhla opět své publikum.
Následovala přednáška, na kterou jsem se osobně velice těšil, a to sice ZaHRAda dětských snů od terapeutky Markéty Strouhalové, která se věnuje tématu závislosti dětí na digitálních zařízeních a možnosti její léčby pomocí práce v zahradě. Vystoupení předčilo mé očekávání a to bohužel jak v pesimistických prognózách aktuálního vývoje, kdy děti tráví času venku ještě méně než vězni, tak ale i v nádherných praktických příkladech, jak z toho ven. Osobně považuju budování pozitivního vztahu k práci u nejmladší generace za jedno z nejdůležitějších úkolů nás rodičů, abychom připravili své děti na světový vývoj, který nemá příliš optimistické vyhlídky.
Po dlouhém potlesku pro Markétu nastoupila na pódium žena, která má renomé nejvýznamější české právničky v oblasti realit. Olga Humlová se však rozhodla tuto hvězdnou kariéru pověsit na hřebík a věnovat se podnikání v oblasti zahraničení. Beseda tak byla svědkem tomuto strhujícímu příběhu a podnětným tipům s jejím výrazným temperamentem a osobitým humorem, se kterým donedávna zvládala mezinárodní konflikty a arbitráže.
Ukončení přednáškového bloku si vzala na starosti dvojice, kterou mnozí z vás znají z podcastu Na terase. Bety a Bery, totiž Alžběta Pokorná a Eva Beránková, svým tématem přírodních zahrad vzbudily po celou dobu mnoho dotazů a tak se z přednášky stala spíše diskuze. Jedním ze zajímavých podnětů bylo, že bychom se do budoucna mohli zaměřit na výlety za inspirací do zdařilých realizací. Třeba právě na zahradu Bery u plzeňských Kornatic, kterou ilustrovala nutnost respektovat potřeby jednotlivých stromů a květin a vysazovat takové, které jsou v daném prostředí doma.
Kam bych ale vyrazil okamžitě, tak to je zahrada, kterou přiblížil závěrečný film EOS: Malby moderních zahrad. A touto zahradou je samotná zahrada Clauda Moneta ve francouzském Giverny. Vizuálně strhující film přibližuje velkolepou výstavu Painting the Modern Garden v Royal Academy of Arts v Londýně z roku 2016. Přibližuje, jak důležité byly znalosti zahradničení pro impresionisty a především pak pro autora leknínového eposu.
A tím jsou Klánovické zahrady 2024 u konce. Rozcházíme se příjemným pocitem, že se nám opět podařilo dát dohromady podobně smýšlejících lidí z často rozdílných prostředí, které spojuje láska k zahradám. Zároveň jsme dostali mnoho podnětů, jak budoucí ročník zlepšit. Zároveň možná rozšířit o jiné aktivity v průběhu roka. A co vy? Byli jste? Rádi bychom slyšeli i váš názor. Pošlete nám ho klidně kdykoli na email. Moc děkujeme
Nataša, Táňa a Pavel
===
Za použité fotografie děkuje ze srdce Michaele Purnoch